Posted on

Vína Uruguay

URUGUAY – PISANO

VÍNA OBLASTÍ OKOLO ATLANTICKÉHO OCEÁNUpisano_logo
Uruguaj je krajina strednej veľkosti umiestnená medzi dvomi  krajinami, ktoré majú oveľa väčšiu rozlohu – Argentínou a Brazíliou. Výnimočné geografické pomery na rieke Río de la Plata, ktorá ústi do Atlantického Oceánu, je evidentne strategickou hodnotou, z ktorej má naša krajina prospech.

Pohorie Andy je charakteristické svojimi ohromnými rozmermi. Rieka Río de la Plata a pestovanie hrozna okolo nej však je vynikajúca na pestovanie hrozna vďaka svojej pôde, jej zloženiu a charakteristike, mikrokríme, vápenatým pôdam. Okrem toho ju ovplyvňuje rozdielne zmýšľanie a ručná práca každého pestovateľa hrozna a majiteľa vinohradu.
S rozlohou 176 215  km2  sa Uruguaj rozkladá  na 5 stupňoch od severu na juh (30º až 35ºjužnej zemepisnej šírky) a 5 stupňoch od východu na západ (53º až 58º západnej zemepisnej dĺžky). Ide o približne 500 km vzdialenosť v oboch smeroch, čo znamená v rámci všetkých svetových krajín. oblasť strednej veľkosti. V severnej časti dosahuje priemerná ročná teplota hodnotu 19,5º C a priemerný ročný úhrn zrážok hodnotu 1500 mm, zatiaľ čo v južnej časti dosahuje priemerná ročná teplota hodnotu 16,5º a priemerný ročný úhrn zrážok hodnotu 900 mm.

Dostatočne nízke nočné teploty v južnej časti sú dôsledkom bezprostrednej blízkosti oceánu pisano_foto2a umožňujú získať aromatickejšie hrozno. Pre uruguajské  pestovanie hrozna boli charakteristickí malí výrobcovia vytvárajúci vlastný kapitál a ručné spracovanie v rámci rodín. Dávali nášmu vinárstvu skoro európsky charakter, s malými parcelami, zvyčajne nie väčšími než 10 ha a vínami s veľkou originalitou a osobnosťou. Sú to malé skvosty, ktoré tu a tam zažiaria svojím osobitným štýlom, ktorý je dôsledkom klimatických podmienok, pôdy a rodinnej tradície.
Čerstvý nočný vietor vanúci od mora prináša so sebou dôležité výkyvy dennej a nočnej teploty, čo zásadne ovplyvňuje celkovú arómu hrozna, ktoré potom dáva vína s ovocnou chuťou, ktorá je však súčasne dobre štruktúrovaná a dlho vydrží v ústach.  Studený prúd Malvín, ktorý prúdi okolo nášho brehu a osviežuje ho, má antarktický pôvod a nesie aj polárne vzdušné masy, ktoré vznikli v Tichom oceáne na juhovýchod od južnej Ameriky a v južnom Atlantiku. Tieto vetry pravidelne ovievajú južnú časť nášho územia a prinášajú nízku teplotu a nízku vlhkosť vzduchu.

OD KOLONIÁLNYCH ČIAS PO SÚČASNOSŤ
História uruguajského hrozna a vín je stará ako sama krajina. Príchod prvých vinohradníkov do juhozápadnej časti Uruguaja priamo zo Španielska sa dá datovať už do prvej polovice 17. storočia. Pérez Castellanos sa domnieva, že na začiatku sa pestovalo iba málo odrôd hrozna. Tieto prvé porasty hrozna, pravdepodobne muškátové hrozno, sa pestovali výlučne pre spotrebu v rodinách. Po tejto nepriemyselnej fáze prišlo prechodné obdobie, v ktorom sa zvyšovalo množstvo vínnej révy, ale nie obchodná hodnota.
V roku 1870 Pascual Harriague obnovil pestovanie vínnej révy s nesporným zámerom začať s originálnou vínnou révou z Francúzska Tannat. Považuje sa za skutočného zakladateľa uruguajského vinárstva. Počas týchto rokov Francisco Vidiella začal pestovať niektoré odrody, ktoré prišli z Európy na juh.  Francúzska odroda Folle Noire, neskôr známa ako Vidiella, priniesla prvú úrodu v roku 1883. Okolo roku 1880 pribudla tretia odroda, Gamay Noir, francúzska odroda nazývaná Borgoña. Začala sa rozvíjať aj kultivácia  Cabernet a ďalších odrôd ako napríklad Bobal, Garnacha, Monastrel, Barbera, Nebbiolo, atď.

Koncom 19. storočia bol vyhlásený prvý zákon o vine a vinárstvo začalo obdobie, v ktorom jeho význam vzrastal.  Od tejto chvále štát Uruguaj rozhodol o udelení cien najväčšiemu množstvu vyrobeného vína.  pisano_foto9 V roku 1884 dostali toto vyznamenanie ako prvé Vidiella a Harriague.
Počas prvej polovice 20. storočia mali kontrola kvality, vyučovanie vinárstva v Škole agronómie a vo Vinárskej škole a rast národných podnikov za následok historické maximum – 19 000 hektárov (47 000 akrov) vinohradov v päťdesiatych rokoch. Dnes sa vinič pestuje na ploche 9 000 hektárov (22 250 akrov), čo predstavuje menšiu ale vylepšenú plochu.

Pestovatelia vyberajú odrody hrozna a technológie, ktoré lepšie zodpovedajú špecifickým požiadavkám rôznych vinohradníckych oblastí.  Počet registrovaných vinohradov prekročil 3 500, z čoho 88 percent tvoria vinohrady menšie než 5 hektárov (12,5 akrov). V Uruguaji ne viac než 300 vinárskych závodov, ktoré produkujú priemerne  95 miliónov litrov (25 miliónov galónov) ročne.

Od koloniálnych čias po súčasnosť uruguajský vinársky priemysel dosiahol dnešný vynikajúci stav. Dnes náš vinársky priemysel vyváža víno do mnohých krajín a jeho kvalita sa stále zlepšuje.

URUGUAJSKÉ VÍNA V SÚČASNOSTI
pisano_foto6 Uruguajské hrozno a vína dosiahli mimoriadnu zrelosť. Konštatovali to uruguajskí aj zahraniční odborníci a dosvedčili to aj medzinárodné vyznamenania, ktoré uruguajské vína dosiahli v posledných rokoch. 75. svetové stretnutie vinohradníkov a medzinárodnej organizácie vinárov, ktoré sa konalo v roku 1995 v Punta del Este ohodnotilo uvedomelú prácu, ktorá doviedla toto odvetvie na vynikajúcu úroveň a zlepšila jeho efektívnosť.
Uruguajské vína majú dlhú tradíciu. Sú uznávané síce krátko, ale ich kredit stále rastie. V sedemdesiatych rokoch uruguajský vinársky priemysel začal novú etapu smerom k výbornej úrovni, obmieňaniu odrôd vína a zlepšovaniu postupov spracovania hrozna a výroby vína.

RODINA PISANO
Namiesto množstva kilogramov na hektár uvažujeme skôr o množstve strapcov hrozna na rastlinu. Každá rastlina je samostatný jedinec a musí sa s ňou zaobchádzať tak, aby produkovala také vysokokvalitné hrozno, aké vyžadujeme.
Náš systém výsadby je tradičný špalier s hustotou od  4000 do 5000 rastlín na hektár (vzdialenosť 1 meter medzi rastlinami v jednom rade a 2 až 2,5 metra medzi radmi) v závislosti od typu pôdy a odrody hrozna, klonu a mohutnosti odnoží. Hľadáme vyvážené odrody vínnej révy, ktoré produkujú 2 alebo 3 kilogramy z jednej rastliny podľa vlastností odrody.

Nikdy nerobíme ústuppisano_foto1ky týkajúce sa kvality a keď sa mnohé vinárske závody rozširovali a kupovali veľké cisterny a kade, ktoré sa mali naplniť hroznom slabej kvality, aby boli konkurencieschopné na trhu lacných vín, môj otec César sa úporne držal pestovania odrody Tannat s malými výnosmi, ktorá dáva silné vína, ale za menej peňazí. Každý o ňom hovoril, že je blázon, lebo nepestuje odrody s veľkým výnosom, ale on sám vedel, že jeho najlepšou investíciou bolo to, že naučil svoje deti byť hrdé na vína, ktoré vyrábal.

Zdá sa mi, že keď som mal 5 alebo 6 rokov, brával ma so sebou predávať vína a ľudia hovorili, že má najlepšie vína v Uruguaji. Ale poznalo ich iba málo ľudí a odvtedy som sa cítil povinný presláviť naše vína a stále zlepšovať ich kvalitu. Mám pocit, že v Uruguaji sme uspeli a chceme mať úspech aj v iných krajinách.
Každý z nás – traja bratia a otec – majú vlastný dom a žijú vo vinohradoch. Sme veľká – šestnásťčlenná  rodina. Naše deti vyrastajú a hrajú sa medzi radmi viniča. Už päťročné poznajú názvy a rozoznávajú rôzne odrody.  Myslíme, že máme šťastie, že môžeme pracovať spolu ako jedna rodina a uprostred toho čo milujeme.

podpis

Daniel Pisano
Manager pre export

Posted on

Vína Nový Zéland

NOVÝ ZELAND – Vína Schubert

Nový Zéland charakterizujú rovné zelené lúky a pásy holých vrchov.

Vládne tam chladné prímorské podnebie. Rozdeľuje sa na oblasti : Severný ostrov a Južný ostrov. nz_1

Severný, kde sa nachádza Auckland, je teplejší. Pestuje sa tam Chardonnay, Müller Thurgau, Cabernet Sauvignon, Merlot a Pinot noir.

Južný ostrov je chladnejší. Pestuje sa tam predovšetkým Sauvignon blanc.

Navväčšie vinohradnícke oblasti sú:

Gisborne, Hawke´s Bay a Malborough.

Podnebie 
Prímorské podnebie s častým výskytom zrážok. Zrážky od 850 do 1400 mm ročne. Prší predovšetkým v lete a na jeseň, takže vlahy má vinič dostatok.

Pôda
Ťažká a úrodná, v oblasti Malborough – štrkovitá.

Odrody
Sauvignon Blanc – miestny názov  “ Pungent“ – pichľavo ostré, Rizling Rýnsky, Müller Thurgau, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah.

nz_4           nz_3

Vedenie viniča
Scott Henry – horizontálne rozloženie ramien, jedno nad druhým, čím majú strapce dostatok slnka, aby mali možnosť dozrieť.

Vinohradníctvo
Plocha viníc :8 000 ha
Ročná výroba : 400 000 – 500 000 hl
Export : 95 %
Vlastná spotreba : 10,7 l na obyvateľa/rok
Výroba : biele víno 84%, červené 16 %

Vinársky zákonnz_2
 75 % vína označeného na etikete musí byť z danej odrody. Uvedenie oblasti nie je povinné.

Export
Veľká Británia : 62,2 %
Austrália :  12,5 %
Nemecko :    6,3 %
Japonsko :    2,9 %

 

Posted on

Vína Argentína

Minulosť

logo_etchart Prvé viniče Torrontes boli vysadené vo vinohradoch La Florida v Cafayate, v argentínskej provincii Salta.  Tieto vinohrady na úpätí Ánd umožnili zrod jedného z najväčších vinohradnictiev na svete.
Keď v roku 1983 Arnaldo B. Etchart kúpil tieto vinohrady, svojou usilovnosťou a snahou dosiahol skutočný rozvoj vinohradníctva celého regiónu. V krátkom čase pridal niektoré ďalšie francúzske odrody – Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Malbec, Merlot – a vinohrady rozšíril zo 65 na dnešných 300 hektárov.

V roku 1975 sa jeho vinársky podnik usídlil v hlavnom vinohradníckom regióne krajiny: v Mendoze.
Po piatich rokoch spolupráce, poskytla v roku 1996 vinárskemu podniku svoj veľký odkaz francúzska skupina Pernod Ricard.  Kombinácia technológie a tradície umožnila zrodenie inovatívnej spoločnosti, ktorá výrazne investuje do zlepšenia vinohradov, školenia technického personálu, poradenstva svetoznámych expertov, a v snahe preniknúť na nové trhy sa usiluje o dosiahnutie dokonalosti svojich vín.

Súčasnosťetchart_2

Na úpätí Ánd, 1100 metrov na hladinou mora v Lujan de Cuvo a 1750 metrov nad hladinou mora v Cafayate, sú vinohrady vinárskeho podniku  zaliate slnkom po celých 365 dní roka. Táto mikroklíma s veľkými tepelnými amplitúdami a priemernou ročnou teplotou 14°C, resp. 18°C, v kombinácii s hlbokou piesčitou pôdou zabezpečujúcou dobrú drenáž, vytvárajú perfektné podmienky pre výrobu vysokokvalitných jemných vín, s odrodami vykazujúcimi intenzívne farby  a vysokú koncentráciu vôní.
Dnes tieto vinohrady zaberajú plochu 450 ha. Polovica tejto plochy je venovaná pestovaniu bielych odrôd, akými sú Torrontés a Chardonnay a zvyšok červeným odrodám typu Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Tannat, Cabernet Franc a Pinot Noir.
Tieto a iné druhy hrozna s výraznými odrodovými vlastnosťami umožnili zrod jednej z našich najslávnejších značkových vín – Etchart Privado.

Podnebie: teplé, setchart_1uché

Medóza leží v oblasti vplyvu teplého stepného podnebia. Slnko tu svieti 320 dní v roku. Letné teploty sa vyšplhajú až na 42 °C. Teploty v noci klesajú o 15 °C. Vysoké teplotné rozdiely zamedzujú, aby sa víno stalo ťažkopádnym, udržujú v hrozne kyseliny a v červených vínach podporujú tvorbu trieslovín. Jediným poveternostným rizikom je ľadovec v horúcich letných mesiacoch. Zimy sú mierne.

Pôda: piesčitá

Klasickým tipom vedenia viniča je „ Parral “ 2 m vysoká pergola pri ktorej sa vedú ramená na štyri strany. Moderné vedenie je  na drôtenke tipu dvojitý kordón a lýra.
V Argentíne ja väčšina viniča neštepená. Rastie na starých európskych podpníkoch a nie je chránená proti filoxére. Pravá múčnatka – Oidium ja neznáma a perenospóra sa vyskytuje len zriedkavo.

Pohorie: Andy, Kordillery

Odrody: najčastejšie pestovanou odrodou v oblasti Mendóza je Alexandrijský metchart_7uškát.
Torrontés  patrí medzi najznámejšie pestované biele odrody, ktoré sa pestujú vo vysoko položených údoliach Ánd na severe. Je to korenisté víno ako Muskateller a nestráca rýchlo kyseliny. Argentínčania ho nazývali  „Crazy White“ ( bláznivé biele ). Veľmi dôležitou odrodou je Pedro Ximénes, ktoré je základom pre výrobu sladkého cherry.
Provincia Mendoza je mierne teplým podnebím predurčená na výrobu červených vín, predovšetkým Cabernetu Sauvignonu a Malbecu. Z bielych odrôd sú to najmä Chardonnay a Rizling rýnsky.
Odroda Malbec dáva v Argentíne tmavo sfarbené, bohaté, koncentrované víno s vlastnou osobitosťou. Táto odroda prišla do Argentíny už na začiatku 20. storočia. V 60. rokoch sa vysadilo vyše 20 000 ha.
Zavlažovanie: Vinice v nadmorskej výške od 600 – 1200 m. n. m, s piesčitou pôdou z množstvom minerálov, je nutné počas leta zavlažovať pretože 4 mesiace je úplné sucho a priemerné vodné zrážky za rok sú 180 mm. Závlahy sú dva druhy: podmokom – vodou privedenou z Ánd z topiacich sa ľadovcov. kvapkovým zavlažovaním – moderný spôsob privádzania vody cez perforované hadice priamo ku koreňom viniča.

 

Vinohradníctvo: etchart_3

Celková plocha vinohradov: 204 000 ha
Z toho svetlo červené: 99 036 ha
Stolové hrozno a hrozienka: 10 750 ha
Ročná výroba vína: 13 – 16 miliónov hl
Podiel exportu: 3 %
Domáca spotreba: 41l na osobu za rok

 

Argentínske vinárske zákony

Za stolové vína sa považujú všetky vína vyrobené zo svetlo červených odrôd ako Criolla a Ceresa.
Akostné vína sú vo všeobecnosti vína z ušľachtilých odrôd Cabernet Sauvignon, Chardonnay atď. Musia obsahovať najmenej 75% uvádzanej odrody a ročníka. Do roku 1998 neplatilo nariadenie o určení pôvodu vína. Pristúpenie do DO je však dobrovoľné, štátna kontrola zatiaľ neexistuje.

Export : USA 21%
Veľká Británia 21%
Japonsko 7,5 %
ostatné pod 7 %

Vinohradnícke oblasti: Salta, Jujuy, Catamarca, La Rioja, San Juan, Mendóza, Rio Negro, Chubut.

 

Posted on

Vína Chile

Apaltagua – História
 
 História našej firmy sa začala pred 11 rokmi, keď bol  úspešný americký obchodník Edward Tutunjian  na dovolenke v Čile. Zamiloval si krajínu a jeho úžasné víno. Počas tejto cesty, sa rozhodol investovať do Čile a získal svoju prvú vinicu zvanú La Pancora ¨ Ktorý sa . nachádza  v regione Maule , v blízkosti  prestížneho údolia  Curico .
 
 Následne, s cieľom zvýšenia plochy na pestovanie  hrozna, získal druhú nehnuteľnosť v oblasti zvanej ¨ Huaquen ¨. Táto vinica sa nachádza v lokalite Curepto, oblasti známej pre svoju kvalitu hrozna, ktorá leží na hranici Curico a Maule údolí.
 
 Vzhľadom k veľkému úspechu na americkom trhu pod značkou “Pacifica Sur”, sa pán Tutunjian  rozhodol získať vinič  Bodega y Apaltagua”. Ktorý sa nachádza v nádhernom  udolí  v Colchagua . kde sa vyrábajú jeho najkvalitnejšie vína a odkiaľ chce, aby sa stal významným  vo svete .
 
 V roku 2007 ziskal  San Juan de Pirque, vidiecke sídlo ktoré sa nachádza v údolí Maipo . Tu je náš penzión, považovaný za súčasť kultúrneho národného dedičstva Čile .